Personal tools
You are here: Home Program Schedule of the Conference

Schedule of the Conference

 

Tuesday, October 4, 2011

 

Welcome, opening and Bernstein Award 2011 presentation
Chair: Ulrich Egert (General Chair Bernstein Conference 2011)

1:30 – 3:30 PM

 

- Hans-Jochen Schiewer, Rector of the University of Freiburg

- Andreas Herz, Spokesman of the Bernstein Project Committee

- Paul Pévet, President of NEUREX

- Ulrich Egert, General Chair BC11

- Presentation of Bernstein Award 2011
   Dr. Christiane Buchholz, on behalf of the German Federal Ministry for Education and Research

- Lecture by Bernstein Award winner

 


3:30 – 4:00 PM

Coffee Break



4:00 - 5:30 PM
Session 1 – Neural Dynamics in Cortical Networks  
Chair: Ad Aertsen (Freiburg)

4:00 – 4:30
 

4:40 - 5:00

5:05 - 5:25 

- Matthew Larkum (Bern/Berlin): Contribution of active dendrites to the neural
  dynamics of cortical circuits

- Carl van Vreeswijk (Paris): Orientation selectivity without orientation map

- Stefano Cardanobile (Freiburg): Stochastic models of recurrent neural networks


In parallel for the press (starting 4 pm):
“Bernstein Bazar” with experts in neuroscience (including the Bernstein Award winner 2011),
Theology Library, 3rd floor

 


5:30 – 9:00
Evening Session

5:30 – 6:30

6:30 – 8:30

7:00 – 9:00

- Art exhibit opening

- Fingerfood

- Poster Session


In parallel and upon special invitation only:
Meeting of the Bernstein Project Committee, followed by: General Meeting of the Bernstein Association for Computational Neuroscience, Room HS 1139, 1st floor

 



 

Wednesday, October 5, 2011

 

9:00 - 11:00 AM
Session 2 – Plasticity and Learning
Chair: Onur Güntürkün (Bochum)

9:00 – 9:30

9:35 - 10:05
 

10:10 - 10:30
 

10:35 - 10:55

- Andreas Lüthi (Basel): Defining the neuronal circuitry of fear

- Abigail Morrison (Freiburg): Syntax, synfire, and synaptic plasticity: modeling the
  generation of structure in birdsong and neuronal networks

- Mark van Rossum (Edinburgh): Representational capacity of neural codes in the
  cortex

- Robert Gütig (Jerusalem): Spike-timing based neuronal information processing:
  applications to vision and speech

 


11:00 – 11:30 AM

Coffee Break



11:30 AM - 1:00 PM
Session 3 – Neuronal Mechanisms in Sensory Systems
Chair: Matthias Bethge (Tübingen) 

 

11:30 - 12:00

12:10 - 12:30

12:35 - 12:55

- Mathew Diamond (Trieste): Stages of processing for building tactile perception in the rat whisker system

- Jan Benda (Munich): Stochastic adaption currents as a colored noise source in a sensory neuron

- Jens Kremkow (New York): Adaptive sampling of visual stimuli in thalamic and cortical neurons


1:00 – 2:30 PM

Lunch



2:30 - 4:00 PM
Session 4 - Structure, Dynamics and Function of Networks
Chair: Stefan Rotter (Freiburg)

2:30 – 3:00

3:10 - 3:30
 

3:35 - 3:55 

- Peter Latham (London): How to throw away information optimally

- Petra Ritter (Berlin): Brain states – revealing meanings and mechanisms by
  combining measures and models

- Markus Diesmann (Jülich/Aachen): Excitability and robustness of a multi-layered
  local cortical network model

 


4:00 – 4:30 PM

Coffee Break



4:30 - 6:00 PM
Session 5 – Structure, Dynamics and Function of Brains
Chair: Nikos Logothetis (Tübingen)

4:30 – 5:00
 

5:10 - 5:30

5:35 - 5:55

 

- Gustavo Deco (Barcelona): Ongoing cortical activity at rest: the global attractor
  structure of the brain

- Karl Friston (London): Active inference and action observation

- Cornelius Weiller (Freiburg): How can patient data be related to the dual loop model

 


Evening Session

6:30 – 8:30 PM

7:00 – 9:00 PM

Fingerfood Buffet

Poster Session



 

Thursday, October 6, 2011

 

9:00 - 10:30 AM
Session 6 – Dysfunctional Networks: Epilepsy
Chair: Uwe Heinemann (Berlin)

9:00 – 9:30
 

9:40 - 10:00

10:05 - 10:25

 

- Fernando Lopes da Silva (Amsterdam/Lisbon): Dynamic models of neuronal systems
  displaying abnormal oscillations

- Ivan Soltesz (Irvine): Functional network connectivity of the epileptic hippocampus

- Delphine Cosandier-Rimélé (Freiburg): Computational modeling and interpretation
  of epileptic activities

10:30 – 11:00 AM

 Coffee Break

 



11:00 - 12:30 AM
Session 7 – Motor Decoding and Brain-Machine Interfaces
Chair: Simone Cardoso de Oliveira (Freiburg)

11:00 – 11:30
 

11:40 - 12:00
 

12:05 - 12:25 

- Andrew Schwartz (Pittsburgh): Progress toward a high performance brain-controlled
  prosthetic arm

- Ilka Diester (Stanford): Challenges and opportunities for next-generation intracortically based neural prostheses
 

- Carsten Mehring (London): Brain-Computer interfaces using field potentials

 


12:30 – 2:00 PM

Lunch



2:00 - 4:00 PM
Session 8 - Basal Ganglia and Deep-Brain Stimulation
Chair: Marcos Tatagiba (Tübingen)

2:00 – 2:30

2:35 - 2:55
 

3:00 - 3:20

3: 25 - 3:55

 

- Hagai Bergman (Jerusalem): Exploiting basal ganglia tricks to cure its disorders

- Arvind Kumar (Freiburg): Mechanisms of generation and suppression of oscillation
  in the basal ganglia

- Didier Pinault (Strasbourg): Deep brain electrical stimulation: knowns and unknowns

- Alim-Louis Benabid (Grenoble): Deep brain stimulation: Does it work? For what? And
  how?

 


4:00 – 4:30 PM

Coffee Break



4: 30 - 6:00 PM
Awards Session

Chair: Simone Cardoso de Oliveira (Freiburg)

- Brains for Brains Award Ceremony (Chair: Simone Cardoso)

- Presentation of Poster Prizes (Chair: Marlene Bartos)

- Presentation of NeuroVision Film Contest Award (Chair: Walter Sucher,
  Südwestrundfunk)

 


6:00 - 7:00 PM
Evening Lecture
Chair: Ad Aertsen (Freiburg)

- Peter Dayan (London): Model-based and model-free reinforcement learning: The experiments


 

7:30 – 11:00 PM

Conference dinner

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Document Actions